OTOMATİK KEPENK SİSTEMLERİ NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

OTOMATİK KEPENK SİSTEMLERİ NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Otomatik kepenk sistemleri, bir motor gücüyle çalışan, otomasyon teknolojisine sahip olan genelde iş yerleri ya da fabrikalarda tercih edilen bir kapı sistemidir. Otomatik kepenk sisteminin ilk amacı güvenliktir. Giriş ve çıkışı kontrol altına alma, iş yerine izinsiz girişleri engelleme gibi işlevlerinin yanı sıra, dekoratif bir görüntü de sunmaktadır.

Otomatik kepenk, geleneksel kepenk sistemlerinin aksine açma – kapama işlemlerini motor ya da elektrik gücüyle yapmaktadır. Ayrıca otomasyon sistemine sahip olduğu için alarm, kilit gibi istenilen diğer eklemeler kolaylıkla takılabilmektedir.  Bu kepenkler, insan gücüne ihtiyaç duymadığı için güvenli bir sistemdir.  Otomatik olarak kilitlenen sistemi sayesinde, hırsızlık, zorlama gibi istenmeyen olaylara alınabilecek en iyi tedbirdir.

Otomatik Kepenk için Bir Örnek

Kepenklerin dışarıdan görünüşü

Otomatik Kepenk Sistemlerinin Çeşitleri

Otomatik kepenk modelleri ebat, kullanılan malzeme hatta kullanım alanına göre çeşitlenmektedir. Fabrikaların ve iş yerlerinin kapı ölçülerine göre yeniden modellenebilen otomatik kepenk sistemleri, güç kaynaklarına göre iki başlıkta incelenebilir.

GARAJDA KULLANILAN OTOMATİK KEPENK

Garaj için Özel Yapılan Otomatik Kepenk

  1. Motor Gücü ile Çalışanlar: Bu kepenk sistemleri, kepenk motoru denilen bir sisteme sahiptir.  260 – 270 kilograma kadar taşıma gücü olan motorlar, kepenkleri açma – kapama işini kolaylaştırmaktadır.  Otomatik kepenk motoru bakımı doğru yapıldığı taktirde uzun süre arıza vermeden kullanılabilir.  Motor için aranan bazı kalite belgeleri mevcuttur,  bu belgeleri mutlaka üretici firmanıza sormalısınız.
  2. Elektrik Gücü ile Çalışanlar: Bu otomatik kepenk sisteminde ayrıca bir motor bulundurulmaz ama çalışma prensibi olarak motorlu kepenkten farklı değildir. Kapı yanına monte edilen şalter yardımıyla ya da adapte edilen uzaktan kumanda ile çalışmaktadır.

Otomatik kepenk sistemlerinin kullanım alanları da çeşitlidir.  Genelde pencerelerde, kapılarda ve garajlara tercih edilmektedir.

  • Ev Tipi Otomatik Kepenkler: Özel mülkler için tasarlanan bu modeller, bahçe girişlerinde kullanmaya uygundur. Batı tarzı mimarinin olmazsa olmazıdır. İstenirse farklı ebatlara üretilebilmektedir.
  • Garaj Kapı için Kullanılan Otomatik Kepenkler:  Ev ya da otoparklarda araç güvenliği için kullanılan bu otomatik kepenkler, sensörlü olarak da üretilebilir. Yani araç yaklaştığında açılıp araç uzaklaştığında kapanabilir.
  • Pencereler için Kullanılan Otomatik Kepenkler: Genelde iş yerlerinin tercih ettiği bu modeller son zamanlarda uzun zaman boş kalan yazlık ve yayla evleri için de kullanılmaktadır. Güvenlik, bu modellerin tercih edilmesinde en önemli nedenidir. Ayrıca pencere tipi kepenkler evi toz, yağmur ve haşerattan da korumaktadır.

En Kaliteli Hizmetin Adres: Kepenk Sistemleri

Otomatik kepenk sistemleri,  iş yerinin ve evlerin güvenliğini sağlamak üzere geliştirilmiş sistemlerdir. Herhangi bir şekilde arıza vermesi, istenmeyen durumlara neden olabilir. İyi takılmayan kepenkler, motoru kalite standartlarının altında olanlar, elektrik tesisatı özensiz yapılan sistemler maalesef sorun çıkarmakta, sizi yarı yolda bırakmaktadır. Bu bakımdan, otomatik kepenkleri tecrübeli ve TSE dahil tüm kalite kontrol belgeleri bulunan yetkili firmalara emanet etmek gerekir.

Kepenek Sistemleri, yirmi yıllık tecrübe ile sizlerin bir telefon kadar uzağındadır.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.