Otomatik Kapı

Otomatik Kapı Tamiri

Kapılar güvenliği sağlamak dışında son sistemler ile kullanıcıların rahatlığını da sağlamaktadırlar. Bu tür kapılara en iyi örnek ise otomatik kapılardır. Otomatik kapılar hem zamandan hem de maddi açıdan büyük avantaj sağlarlar.

Otomatik kapılar kullanım açısından büyük kolaylık sağlasa bile bazen arızalanabiliyorlar.

Otomatik kapıların sorun çıkaran yerleri motorlarıdır. Kapının boyutuna ve ağırlığına göre bir motor seçilmelidir. Eğer yanlış bir motor alınırsa her an arıza çıkabilir.

Özellikle elektrik kesilmelerinde motorlar oldukça zorlanır. Bu yüzden her kesilmeden sonra motorlar kontrol edilmeli ve kaçak olup olmadığına bakılmalıdır.

Motor arızaları olduğu zaman kapılar açılmaz. Bu yüzden manuel kullanımı olan bir kapı tercih edilmelidir.

Sistem trafosunda olan watt derecesi motora uyumlu olmalıdır. Eğer uyum sağlanmaz ise motor bir süre sonra sürekli devre dışı kalmaya başlar. Bu da motorun bozulmasını hızlandırır.

Kapı otomatikleri özellikle apartman tarzı toplu yaşanan yerlerde en çok kullanılan sistemler. Otomatikler duvar içinden çekilip kapıya bağlandığı için arızaları bulmak biraz zorlaşabiliyor.

Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik kapı sistemlerinin çeşitli varyasyonları vardır. Bunlar sağa ve sola duvarın içine giriyormuş gibi olan modeli, klasik kapılar gibi bulunduğu terin içirişine ve dışarısına doğru açılan modeli bir de bulunduğu konumda yukarı ve aşağı doğru açılıp kapanabilen modelleri vardır.

Otomatik kapı sistemleri yaklaştığınızda sizi algılayabilecek bir sensörle donatılmış olup bu sensörün hassaslık derecesi ayarlanabilmektedir.

Otomatik kapıların çalışabilmesi için elektrik enerjisi gereklidir. Pek çok otomatik kapı bir elektrik kesintisinde veya bir arıza durumunda manuel çalışmasını sağlayan bir sistemi bulunmaktadır.

Otomatik kapılar ayrıca geçiş esnasında kapının arasında birinin durmasına ve ya bir şeyin kalmasına karşı da güvenlik sensörleri ile donatılmışlardır. Bu güvenlik sensörünün amacı kapının açılıp kapanma yolu üzerinde bir engel olduğunu algılayarak kapının açılmasını veya kapanmasını yavaşlatarak çarpışma şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Bu güvenlik önlemleri otomatik kapının değişik durumlarda güvenliğin sağlanmasını sağlar.

Otomatik Kapı

Otomatik Kapı Avantajları

Tekerlekli sandalyede olan veya eli kolu olmayan engelli insanlar için otomatik kapı büyük bir kullanım kolaylığı sunmaktadır. Klasik kapıların bu insanlar için büyük bir engel oluşturduğu açmasının imkânsız olduğu bu durumlarda otomatik kapılar büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Özellikle kamu binalarında kullanılması çok önemli ve gereklidir.

Hastaneler ve bilimsel laboratuvarlarda otomatik kapılar sürekli kapalı oldukları için güvenli bir kullanım sunarlar. İnsanların istedikleri gibi giriş çıkışlarına izin verilmeyen bölgelerde örneğin ameliyathane, acil servis gibi yerlerde kullanılması oldukça pratik olmaktadır.

Otomatik kapı depolar gibi insanların elleri dolu olarak giriş çıkış yaptığı yerlerde de kullanımı büyük kolaylık sağlamaktadır.

Tüm hizmetlerimize otomatik kapı sitemizden ve dilerseniz kepenk hizmetlerimize de otomatik kepenk sayfamızdan bakabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.