Hangar Kapı Sistemleri

Hangar Kapı Nedir?

Hangar Kapıları Çalışma Prensibi
Branda hangar kapıları çelik halatlar vasıtası ile açılır ve kapanır, kapı üst noktasında bulunan profile kapı motoru monte edilmiştir. Motora bağı tambur sistemi dönerek çelik halatları üzerine sarar, çelik halata bağlı kapı iç plakaları birbiri üzerine binerek yukarı doğru katlanarak açılır.

Kapı üzerinde eşit olarak dağılmış olan çelik halatlar kapı ağırlığını eşit olarak taşır ve üzerindeki yükü minimize etmiş olurlar. Kapı pano üzerinde bulunan butonlara sürekli basılı tutulduğu sürece hareket eder, buton bırakıldığında kapı durur, kapı üst veya alt noktaya geldiğinde otomatik olarak durur.

Standart Güvenlik Unsurları
Her halat bağlantısı motor üzerinde kopmalara karşı güvenlik gideri ile donatılmıştır, içeriden ve dışarıdan parmak sıkışmasını önleyici güvenlik sistemi, kapı düşmesi durumunda yan dikmeler üzerinde
Güvenlik Sensörleri
Opsiyonel kontrol sistemleri: Sürekli butona basma gerektirmeyen, tek dokunma ile hareket imkanı veren buton sistemi, herhangi bir engel algılayıcı olarak, zemine yakın noktada yan dikmelere emniyet fotoselli koyma imkanı.

Hangar Kapı Özellikleri

Manuel Acil Kontrol Seçeneği
Kapı çalışma prensibi: Branda hangar kapıları çelik halatlar vasıtası ile açılır ve kapanır, kapı üst noktasında bulunan profile kapı motoru monte edilmiştir. Motora bağlı tambur sistemi dönerek çelik halatları üzerine sarar, çelik halata bağlı kapı iç plakaları birbiri üzerine binerek yukarı doğru katlanarak açılır. Kapı üzerinde eşit olarak dağılmış olan çelik halatlar kapı ağırlığını eşit olarak taşır ve üzerindeki yükü minimize etmiş olur. Kapı pano üzerinde bulunan butonlara sürekli basılı tutulduğu sürece hareket eder, buton bırakıldığında kapı durur, kapı
üst veya alt noktaya geldiğinde otomatik olarak durur.
Hangar Kapısı Ana Gövde Özelliği
Kapı 3 bölümden oluşmaktadır ,gövde yan brandaları, bu brandaları tutan yatay plakalar ve onları taşıyan halat sistemi. Çelik halatların bir ucu her bir plakadan geçerek en alt profile, diğer uç kısmında yukarıda hareket eden şaft sistemine bağlanmıştır,yan brandalar akıllı cıvata sistemi ile taşıyıcı yatay plakalara sızdırmaz bir şekilde monte edilmiştir.
Üst Mekanizma Profil Sistemi
Üst taşıcı profil sistemi, kapı kaldırma mekanizmasını taşımaktadır, bu mekanizma sistemi;motor, tambur, şaft, halat klavuzlarından meydana gelmektedir. Kullanmakta olduğumuz bu üst mekanizma sistemi diğer üretici firmalardaki gibi çok fazla yer kaplamadığından büyük kullanım boşlukları sağlar. iyi dizayn edilmiş bu kapı sistemi kompakt ve verimli çalışma imkanı sağlar.
Branda Taşıyıcı Yatay Plakalar
Özel olarak tasarlanmış branda taşıyıcı plakalar yüksek rüzgar basıncına karşı ve iç dış branda arasında büyük direnç sağlar. Özel formlu bu plakalar alüminyum yan dikmeler içinde kayarak hareket ettiklerinden kapıya düzenli ve optimum çalışma imkanı tanır.
Teleskopik Hangar  Kapısı Aydınlatma Pencereleri
Teleskopik Hangar Kapısı üzerinde, projesi doğrultusunda uygun ölçülerde aydınlatma  pencereleri olabilmelidir.
Pencereler  ısı yalıtımlı akrilik izolasyonlu cam olarak imal edilmelidir.

Hangar Kapı Çeşitleri

Teleskopik Hangar Kapısı Karkas Aksamı
Teleskopik Hangar Kapısı Karkas Aksamı;galvanizli çelik profillerden imal edilmeli ve elektrostatik boya ile boyanmalıdır. Modüler yapıda olmalı, bu sebeple şantiye bölgesine nakledilmesinde ve yerine uygulanmasında kolaylık sağlamalıdır. Teleskopik yapıya uygun çalışabilmeli, EPDM Conta sistemi ile hava sızdırmazlığı sağlamalıdır. Kapı kanatları, 1KN m2 Rüzgar Mukavemet hesabına uygun olacak şekilde tasarlanmalı, imalatçı tarafından projelendirilmeli ve statik hesabıyla birlikte idarenin onayına sunulmalıdır. İdarenin onayından sonra kapı imalatı başlamalıdır.
Teleskopik Hangar Kapısı Kaplama Panelleri
Teleskopik Hangar Kapısı Kaplama Panelleri, 50 mm kalınlığında yüksek yoğunluklu poliüretan köpük ile doldurulmuş 2 adet galvanize çelik levhadan oluşmalıdır. Modüler yapıya sahipve kolay uygulanabilir -değiştirilebilir özellikte olmalıdır. Panel dolgu maddeleri Ekolojik Standartlara uygun olup,CFC içermemelidir.Panellerin birleşim yüzeylerinde gizli izolasyon contaları bulunmalı ve hava sızdırmazlığı sağlamalıdır.
Teleskopik Hangar Kapısı Personel Kapısı
Teleskopik Hangar Kapısının bir lokomotif kanadı üzerinde, projesi doğrultusunda uygun ölçülerde personel kapısı olabilmelidir.