Bariyer Otomatik Kapı Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bariyer Otomatik Kapı Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bariyer otomatik kapı sistemi, en basit tanımıyla araç ve yaya trafiğini kontrol etmek, geçişleri daha düzenli hale getirmek amacıyla kullanılan otomatik kepenk sınıfına giren kapı modelleridir. Aslına bakılırsa kapı görevi görür, araç çıkışını kontrol edebildiğiniz için ve manuel olmadığı için de otomatik kapı sistemleri grubuna dahil edilir.

Bariyer Otomatik Kapı Kullanmak için 5 Neden

Günümüzde pek çok sistem ihtiyaçtan doğmuştur. Bariyer sistemi de bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkmıştır. Modern hayatın getirisi olan teknoloji ve insanların güvenlik ihtiyacının bir sonucu olan bariyer otomatik sistemini kullanmanız için beş önemli nedeniniz var:

  • Güvenliği Sağlamak:  Araçların yaygınlaşması, binaların yerden giderek yükselmesi yanında güvenlik açıklarını da getirdi. Evlerin 10 – 15 kat olması, dışarı ile bağlantıyı kesmek ile kalmadı güvenliği de riske attı. Özellikle binalara otoparkların dahil edilmesi, araç trafiğinin kontrol edilmesi için bir sistemi zorunlu hale getirdi.  Çarşı kültüründen AVM kültürüne geçiş de elbette araç trafiğinin tek bir yerde toplanmasına neden oldu. Tüm bu nedenler, güvenlik sorununu ortaya çıkardı. Bariyer otomatik kapı, sistem üzerinden kontrol edildiği için güvenlik açısından ortaya çıkan sorunlara bir çözüm oldu. Kart ve diğer güvenlik sistemlerinin kurulduğu
  • Araç Giriş Çıkışlarını Kontrol Etmek: Araç giriş çıkışları, bariyer otomatik kapı sayesinde kolayca kontrol edilmektedir. İster güvenlik kulübesi kurulup kontrol sağlanabilir, isterse de tam otomatik sisteme geçilip kartla giriş çıkışlar sağlanabilir. Her iki durumda da bariyer izinsiz geçişleri önlemektedir.
  • Otomatik Bariyer Sistemi Güvenlidir: Otomatik bariyer sistemleri, fotosellidir. Yani sensörler sayesinde araba geçişi yarım kalsa da bariyer kapanmaz. Ayrıca bariyer zamanı geçse dahi sensöre giren araç varsa bariyer geri besleme yapacak, aracın zarar görmesini engelleyecektir. Pek çok çeşidi olan otomatik bariyer sisteminin tüm modelleri bu geri besleme özelliğine sahiptir.
  • Servis ve Bakım için En İyi Adrese Sahipsiniz: Bariyer otomatik kapı sistemlerinin bakımı altı ayda bir ya da yılda bir yapılabilir. Kepenk sistemleri, en güçlü servis ağına sahiptir.  10 yıllık tecrübesiyle de bariyer servisi konusunda sektörde liderdir.
  • Uzun Ömürlü Kullanım: Otomatik bariyer servisinin bakımı Kepenk Sistemleri gibi sektörde lider ve güvenilir firmaya yapılırsa ömrü oldukça uzundur. Sadece bakım değil aynı zamanda doğru kullanmak da otomatik sistemlerin ömrünü uzatmaktadır.

Otomatik Bariyer Kapı Sistemi Modelleri

Bariyer otomatik kapı sistemleri işlevlerine göre çeşitli modellere ayrılmaktadır. Otomatik bariyer sistemi modelleri şu şekildedir:

  1. Otopark Bariyerleri: Havaalanı, AVM, iş hanları, plazalar ya da iş merkezi otoparklarında bulunan bu bariyer sistemleri otoparkın güvenliğini sağlamaktadır. Kartlı sistemle ya da otomatik olarak işleyen bu sistemler en yaygın bariyerlerdir.
  2. Mantar BariyerMantar bariyer tam  güvenlik amaçlamaktadır. Hidrolik sisteme sahip olan mantar bariyer, yüksek hızda gelen araçları dahi durdurabilmektedir. Sistem, tam otomatik olarak kurulmaktadır.

Tüm otomatik bariyer sistemleri, Kepenk Sistemleri güvencesi ile servisi ve tamiratı yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.